[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 44-52 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
فاطمه دربان، فتحعلی عظیمی رودکنار، فاطمه غفاری* ، سپیده عظیمی رودکنار
چکیده:   (944 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌ها در جامعه و به ‌ویژه برای افراد در شرف ازدواج انتخاب همسر می‌باشد. از این‌رو آشنایی جوانان با معیارهای اصیل و منطقی انتخاب همسر به‌منظور تشکیل خانواده‌ای سالم و کاهش تعارضات بین زوجین، ضروری به نظر می‌رسد. لذا هدف از این مطالعه، تعیین معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌باشد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع توصیفی و مقطعی بود که واحدهای پژوهش آن را 400 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تشکیل می‌دادند که به شیوه خوشه‌ای و طبقه‌ای انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه پژوهشگر ساخته‌ای بود که با 42 سؤال معیارهای انتخاب همسر دانشجویان را در 5 بعد ویژگی‌های خانوادگی، ظاهری، روانی، اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی-مذهبی می‌سنجید. روایی آن به روش روایی صوری و محتوا و پایایی آن به شیوه آزمون-آزمون مجدد و همسانی درونی بررسی و تائید شد.
یافته‌ها: یافته‌های این مطالعه نشان داد که به‌طورکلی مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه دانشجویان به ترتیب عبارت انداز: نداشتن نقص عضو ظاهری (76/6%)، صداقت (0/70%)، وفاداری (64/8%)، تفاهم فکری (61/3%)، زیبایی چهره (61/3%) و مقید بودن به پوشش طبق عرف جامعه (54/2). از دیدگاه دانشجویان موردمطالعه معیارهای انتخاب همسر در حیطه ویژگی‌های ظاهری به نسبت حیطه‌های خانوادگی، روانی، اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی- مذهبی از اهمیت بیشتری برخوردار بود.
نتیجه‌گیری: ازآنجایی‌که انتخاب همسر بر اساس معیارهای صحیح از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر ازدواج موفق هست؛ لذا به‌منظور حفظ و ارتقاء سلامت دانشجویان، پیشنهاد می‌شود مسئولان و برنامه ریزان بستری را فراهم نمایند تا دانشجویان با معیارهای اصیل فرهنگی، دینی و اجتماعی انتخاب همسر آشنا شوند.
واژه‌های کلیدی: انتخاب همسر، معیار انتخاب همسر، دانشجو.
متن کامل [PDF 563 kb]   (2026 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۲
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Darban F, Azimi Roudkenar F, Ghaffari F, Azimi Roudkenar S. Study the criteria of choosing spouse from the perspective of the students in Mashhad University of Medical Sciences. 3. 2017; 2 (1) :44-52
URL: http://cjhaa.mubabol.ac.ir/article-1-48-fa.html

دربان فاطمه، عظیمی رودکنار فتحعلی، غفاری فاطمه، عظیمی رودکنار سپیده. بررسی معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1. 1396; 2 (1) :44-52

URL: http://cjhaa.mubabol.ac.ir/article-1-48-fa.htmlدوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه سلامت و سالمندی خزر Quarterly Journal of Caspian Health and Aging
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855