:: دوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 64-69 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شاخص های کلینیکو هماتولوژیک در بیماران مبتلا به اختلالات لنفوپرولیفراتیو مزمن
شهربانو کیهانیان، زهرا فتوکیان، خدیجه رضایی* ، علی پورحبیب، علی ساروی، شادی ساروی
چکیده:   (580 مشاهده)
سابقه و هدف: بناتر اهمیت و شیوع بدخیمی‌های خونی و تأکید بر اختلالات لنفوپرولیفراتیو مزمن، مطالعه حاضر باهدف بررسی اپیدمیولوژی و کلینیکوپاتولوژی این دسته از بدخیمی‌های خونی انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی-مقطعی، اطلاعات موجود در پرونده بیماران با تشخیص قطعی اختلالات لنفوپرولیفراتیو مزمن در فواصل ۱۳۹۳-۱۳۸۸ در کلینیک انکولوژی بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر بررسی شد. برای تعیین نوع اختلال لنفوپرولیفراتیو مزمن از آسپیراسیون مغز استخوان، بیوپسی و فلوسیتومتری استفاده شد. داده‌ها وارد نرم‌افزار spss  نسخه ۲۰ و تحلیل آماری انجام شد.
یافته‌ها: شکایت اصلی ۱۳۴ بیمار به ترتیب شامل; لنفادنوپاتی (۴۱/۸%)، تب و عفونت (۱۷%) و ضعف و خستگی (۳/۵۷%) بود. بیشتر بیماران مبتلا به اختلال لنفوپرولیفراتیو مزمن مبتلا به لنفوم هوچکین (۵۵%)،NHL (۳۵%)، CLL(۴/۲۲%) و HCL (۱/۵%) بودند.
نتیجه‌گیری: با توجه به متفاوت بودن میزان بروز اختلالات لنفوپرولیفراتیو برحسب سن، جنس، منطقه جغرافیایی و نوع بدخیمی و با توجه به نقش ارزشمند پرستاران در برنامه‌های آموزش در سه سطح پیشگیری، درمان و توان‌بخشی و با توجه به فراوانی بیماری در مازندران، نتایج این تحقیق می‌تواند با شناخت عوامل خطرساز بیماری، به پرستاران و سایر افراد گروه درمان در برنامه‌های آموزشی برای ترویج سطح آگاهی مردم در زمینه راهکارهای پیشگیری و اقدامات مناسب در موارد مشکوک کمک نماید.
واژه‌های کلیدی: بدخیمی‌های خونی، اختلالات لنفوپرولیفراتیو مزمن.
متن کامل [PDF 449 kb]   (177 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها