:: دوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 29-37 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل خطر آفرین سکته های مغزی ایسکمیک و هموراژیک در بیماران بستری با تشخیص سکته مغزی
رضا ابراهیمی راد، زهرا جنت علیپور، محمد صبوری املشی ، فاطمه پنج مینی، زهرا فتوکیان، محبوبه نصیری
چکیده:   (862 مشاهده)
سابقه و هدف: سکته مغزی، یک مشکل عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان است که با فاکتورهای خطر متعددی مرتبط است.شناسایی و اصلاح عوامل خطر، یک استراتژی مهم بهداشت عمومی به منظور کاهش خطر سکته مغزی است. از این رو مطالعه حاضر به منظور تعیین عوامل خطر آفرین سکته های مغزی ایسکمیک و هموراژیک صورت گرفته است.
مواد و روش ها: مطالعه اخیر از نوع توصیفی- تحلیلی گذشته نگر می باشد. جمعیت مورد مطالعه شامل ۵۷۶ بیمار بستری شده با تشخیص سکته مغزی طی سال های ۹۰-۱۳۸۸ در بیمارستانهای شرق گیلان و غرب مازندران بودند. اطلاعات مورد نیاز از پرونده بیماران استخراج گردیده و در چک لیست مخصوصی که به این منظورتدوین شده بود، ثبت گردید. اطلاعات با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه ۱۶ و آزمونهای آماری توصیفی (فراوانی ،میانگین و انحراف معیار) و آزمونهای تحلیلی (کای دو و تست دقیق فیشر) مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. ۰/۰۵p< بعنوان سطح معنی داری در نظر گرفته شد.
یافته ها: از کل بیماران مورد مطالعه، ۵۷% زن و ۵۷% بین ۸۰-۶۱ سال سن داشتند. ۷۳% سابقه فشارخون بالا ،۶۸% سابقه بیماری قلبی ، ۳۱% سابقه دیابت و ۵۴% سابقه هیپرلیپیدمی داشتند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج بدست آمده و نقش فشار خون بالا در بروز استروک، توصیه می شود که توجه بیشتر و دقیق تر ی در مورد غربالگری پرفشاری خون به ویژه در گروههای در معرض خطر مانند سالمندان صورت پذیرد.
واژه‌های کلیدی: سکته مغزی ایسکمیک، سکته مغزی هموراژیک، عوامل خطر.
متن کامل [PDF 769 kb]   (324 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها