:: دوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 15-21 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ورزش منظم بر سطح لیپید و قند خون زنان شهرستان دزفول
مریم الماسیان، شیوا شاهرخیان
چکیده:   (627 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری‌های قلبی عروقی از مشکلات اصلی سلامت جامعه می‌باشند که به دلیل تغییر شیوه زندگی در حال افزایش می‌باشد. همچنین چربی خون بالا به عنوان یک عامل آتروژنیک در ارتباط با بیماری‌های قلبی عروقی می‌باشد. هر چند مکانیزم دقیق کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی به دنبال فعالیت بدنی مشخص نشده است، ولی به نظر می‌رسد از طریق تاثیر بر عوامل خطرزا مانند قند خون ناشتا و بهبود نیمرخ لیپیدی نقش خود را ایفا می‌کند. هدف تحقیق حاضر مقایسه قند خون ناشتا و نیمرخ لیپیدی در زنان فعال و غیرفعال می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در تحقیق حاضر ۵۰ زن داوطلب ۴۰-۳۰ سال (۲۵ زن فعال و ۲۵ زن غیرفعال)، به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. نمونه‌های خونی پس از ۱۲-۱۰ ساعت به صورت ناشتا گرفته شد. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از آزمون تی مستقل (۰/۰۵p) استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که تفاوت معنی‌داری در کلسترول تام، لیپوپروتئین پر چگال و کم چگال پلاسما بین زنان فعال و غیرفعال وجود داشت (۰/۰۵ >p) اما تفاوت معنی‌داری در سطح قند خون ناشتا و تری گلیسرید پلاسما بین دو گروه مشاهده نشد (۰/۰۵<p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق حاضر فعالیت بدنی و ورزش یکی از عوامل موثر در کاهش قند خون ناشتا و بهبود نیمرخ لیپیدی در زنان ۴۰-۳۰ سال می‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی: بیماری‌های قلبی- عروقی، قند خون ناشتا، نیمرخ لیپیدی، فعالیت بدنی.
متن کامل [PDF 457 kb]   (215 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها